Usługa cash back. Lepsza niż bankomat?

Co to jest usługa cash back i dlaczego może być lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o niewielkie wypłaty gotówki z konta, niż bankomat?

 

słownikCash back – usługa bankowa, która pozwala na podjęcie niewielkiej gotówki w punkcie usługowo-handlowym oznaczonym logo Visa cash back lub MasterCard cash back.

 

Jak działa cash back?

Usługa cash back działa dzięki współpracy organizacji płatniczej (Visa, MasterCard) z bankiem-wydawcą słownikkarty debetowej. Zatem żeby skorzystać z możliwości podjęcia gotówki, np. przy kasie sklepowej, musimy posiadać kartę debetową Visa lub MasterCard wydaną przez bank, który dogodność cash backu oferuje. Usługa cash back nie wymaga aktywacji, ani podpisania umowy. Cash back nie działa z kartami kredytowymi.

Wykaz banków, które oferują możliwość korzystania z usługi cash back znajdziesz niżej.

 

visa-cash-back-mastercard-cashback

Logo MasterCard cash back oraz Visa cash back, źródło: mBank

 

Usługi cash back możemy używać wyłącznie podczas płacenia kartą (kwota płatności jest nieistotna). W praktyce udajemy się do punktu usługowo-handlowego (może to być sklep spożywczy czy stacja benzynowa) oznaczonego logiem Visa cash back lub MasterCard cash back, np. takim jak pokazane wyżej. Przed płatnością kartą informujemy kasjera o chęci wypłacenia gotówki z naszej karty. Następnie potwierdzamy transakcję kodem PIN i to wszystko.

Jednorazowo możemy podjąć gotówkę od jednego grosza do trzystu (300) złotych. 

 

Ile kosztuje korzystanie z usługi cash back?

Większość banków udostępnia usługę podejmowania niewielkiej gotówki zupełnie za darmo. Niektóre pobierają niewielką opłatę, rzędu pięćdziesięciu groszy-złotówki. Zawsze jednak jest to opłata niższa, niż koszt wypłaty gotówki z bankomatu „obcego”. O szczegóły należy pytać w banku, bądź spojrzeć bezpośrednio w słowniktabelę opłat i prowizji banku.

 

Wykaz banków oferujących cash back

Obecnie usługę cash back świadczą banki działające na terenie Polski wymienione poniżej. Wykaz za Visa.pl: 

– Bank BPH, – Bank DNB, – Bank Millennium, – Bank Pekao,  Bank Pocztowy, – Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone banki spółdzielcze, – Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, – Bank Spółdzielczy w Brodnicy, – Bank Zachodni WBK, – Bank Handlowy (Citi Handlowy), – Credit Agricole, – FM Bank PBP, – ING Bank Śląski, – Krakowski Bank Spółdzielczy, – mBank, – neoBank (Wielkopolski Bank Spółdzielczy), – Plus Bank (dawny Invest Bank), – Podkarpacki Bank Spółdzielczy, – PKO Bank Polski, – SGB Bank i zrzeszone banki spółdzielcze, – SKOK Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, – Volkswagen Bank.

 

Dlaczego warto? Pobierać gotówkę w ten sposób jest zwyczajnie bezpieczniej, w dodatku taniej (lub zupełnie bezpłatnie). I wygodniej. A nawet szybciej. Same zalety!

W dodatku według danych Narodowego Banku Polskiego punktów handlowych, w których można pobrać w ten sposób gotówkę jest ok. 40 tysięcy. Dwa razy więcej, niż mamy bankomatów w całej Polsce.

 

Przekonałem?

 

    Otlewski-portret-miniŁukasz Otlewski, 24 grudnia 2014

Komentarze   

Geniek
Geniek 2014-12-25 21:33
Na portalu nawet w wigilię, muszę przyznać, imponujące! Gratuluję!
Cytuj | Zgłoś
Bogdan
Bogdan 2014-12-27 18:26
Od lat korzystam tylko z bankomatu, ten cashack to chyba ciekawa alternatywa, trzeba będzie wypróbować... A sklepom to nie przeszkadza? Że mają mniej gotówki do wydawania itd.?
Bogan
Cytuj | Zgłoś
janie
janie 2014-12-31 04:48
Powiem szczerze, ze nie wiedzialem ze taka opcja jest w pkobp. W sumie to i tak chyba wole bankomaty :)
Cytuj | Zgłoś
(usunięte)
(usunięte) 2015-01-01 18:55
Do tego są potrzebne jeszcze sklepy, w którym taka opcja jest możliwa. Ja w swoim małym mieście nie znalazłem supermarketu, gdzie mógłbym pobrać pieniądze za pomocą cashbank. Mieszkając w UK taką usługę proponował każdy sklep i często z tego korzystałem. Cashbank jest oczywiście ciekawy, aby wybrać małe kwoty. Nigdy nie wybierałem więcej niż 20 funtów.
Cytuj | Zgłoś
(usunięte)
(usunięte) 2015-01-06 10:23
Od kiedy PKOBP ma taka możliwość?? Nawet nie wiedziałem, że coś takiego oni tez mają. A wiele razy myślałam nad zmianą banką właśnie dla tego cash ;)
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2015-01-06 12:43
Dzień dobry, dziękuję za komentarze.

W PKO BP z usługi cash back można korzystać od września 2006 roku.

Komentujących, którzy na imię mają e-leasing oraz clsleasing serdecznie pozdrawiam i polecam lekturę polityki komentarzy.
Cytuj | Zgłoś
Bartosz Sosiński
Bartosz Sosiński 2015-01-07 21:06
Cześć,
cash back jest tak naprawdę dziwnie zapomniane, a właściwie nigdy dobrze nie zareklamowane. Z jednej strony (klienta) jest to dobre, bo usługa jest darmowa albo bezpłatna, ale ze strony banków to dziwne, bo teoretycznie byłby tu potencjał do zarobku (ale to ciii). Szczerze powiedziawszy nigdy z niej nie skorzystałem :o chyba muszę nadrobić. Fajnie, że poruszyłeś temat :)
Pozdrawiam, Bartek :)
Cytuj | Zgłoś
maria
maria 2018-02-03 13:30
Dużo się dowiedziałam. Dzięki!
Cytuj | Zgłoś