Jak zamknąć kartę płatniczą?

Małe kompendium wiedzy o zamykaniu kart płatniczych. Odpowiem na pytania: 1) W jaki sposób zamknąć kartę kredytową/kartę debetową/kartę prepaid? 2) Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o kartę? 3) Co zrobić w przypadku, kiedy mamy na karcie nadpłatę, a chcemy ją zamknąć. Pokażę też przykładowy wniosek o zamknięcie karty kredytowej.


Co Cię interesuje?

 

Zamykanie karty debetowej

Nie ma ogólnie przyjętego standardu, jaki obowiązuje w bankach. Co bank to inne procedury, ale zazwyczaj żeby zamknąć naszą słownikkartę debetową musimy udać się do oddziału banku i wypełnić formularz lub gotowy wniosek o zamknięcie karty. Takie oświadczenia możemy zazwyczaj pobrać z dokumentów udostępnionych na stronie internetowej banku lub napisać samodzielnie.
Jeśli składamy jakiekolwiek pismo – warto przygotować je w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


Przykładowe oświadczenie o odstąpieniu od umowy o kartę debetową według Alior Banku, strona 3


Jeśli nie pisemnie, kartę debetową możemy zamknąć dzwoniąc na infolinię banku lub bezpośrednio w słowniksystemie transakcyjnym banku. Tak przykładowo możemy zrobić w bankowości internetowej T-Mobile Usługi Bankowe. Po zalogowaniu na konto przechodzimy w zakładkę kart, wybieramy kartę którą chcemy zamknąć, klikamy w słowa „Zmień status karty” i postępujemy jak na obrazku przedstawionym poniżej.

 
zamykanie-karty-debetowej-T-Mobile-Uslugi-Bankowe

Zamykanie karty debetowej w bankowości internetowej T-Mobile Usługi Bankowe

 


Zastrzeżenie karty.
Jeśli w Twoim banku nie ma opcji zdalnego zamknięcia karty – zawsze możesz ją zastrzec, choć ogólna (niepisana) zasada jest taka, aby zastrzegać kartę jedynie w momencie jej utraty (np. przez kradzież, czy zgubienie), a zamykać w przypadku świadomej rezygnacji klienta z produktu.

Uwaga! Przy zastrzeganiu karty należy uważać na zapisy w tabeli opłat i prowizji naszego banku, czy przypadkiem nie zostaniemy obciążeni opłatą za dyspozycję zastrzeżenia karty płatniczej. Tak przykładowo jest w Deutsche Banku, który może pobrać od nas aż 30 złotych za taką dyspozycję (nie dotyczy zgubienia lub kradzieży – wówczas bez opłat).

Zarówno zamknięcie, jak i zastrzeżenie karty debetowej skutkuje brakiem przyszłych opłat za kartę (choć możemy zapłacić jeszcze za okres wypowiedzenia karty, który wynosi zazwyczaj miesiąc lub 30 dni).


Likwidacja karty kredytowej

Przy likwidacji słownikkarty kredytowej ważne jest, aby wypowiedzieć umowę zarówno karty kredytowej, jak i limitu kredytowego przydzielonego do karty, ponieważ sama rezygnacja z karty kredytowej nie powoduje zamknięcia słowniklimitu kredytowego. Mimo zamkniętej karty bank nadal może pobierać opłaty za korzystanie z limitu.

Pamiętajmy, że nie zamkniemy żadnej karty, dopóki nie spłacimy wszystkich zobowiązań wobec banku. Tak samo, jeśli w ramach udzielenia karty kredytowej musieliśmy wpłacić kaucję jako zabezpieczenie finansowe – dostaniemy ją z powrotem dopiero jak karta będzie „na zero”, po okresie wypowiedzenia (zazwyczaj miesiąc lub 30 dni).

Nadpłata karty kredytowej. Co dzieje się w przypadku, kiedy mamy nadpłatę na karcie kredytowej, a chcemy ją zamknąć? Mamy do wyboru: 1) złożyć dyspozycję (najczęściej w postaci pisma lub telefonicznie) w oddziale banku z prośbą o przeksięgowanie środków z karty na słownikROR, 2) dokonać zakupu w sklepie i po prostu wydać te pieniążki.
Nie warto wypłacać nadpłaty z rachunku karty w postaci gotówki z bankomatu, ponieważ taka operacja może kosztować nas nawet kilkadziesiąt złotych.


Pomoc:
Przykładowy wzór wypowiedzenia limitu kredytowego i umowy o kartę kredytową – dokument tekstowy Microsoft Word


Rezygnacja z karty prepaid

Aby zamknąć kartę prepaid należy wykupić z niej środki pieniężne. Wykup środków pieniężnych z karty prepaid równa się jej zamknięciu. Środki warto wykupić przed utratą ważności karty prepaid, ponieważ wykup pieniążków po tym czasie może być kosztowny.

Czytaj: Wszystko o kartach prepaid


Jeśli karta prepaid jest pusta, a bank pobiera za nią opłaty miesięczne (lub roczne) należy złożyć wniosek o zamknięcie karty prepaid. Jeśli opłaty nie są pobierane, a my nie chcemy już korzystać z plastiku – kartę możemy po prostu przeciąć i wyrzucić.

 

    Otlewski-portret-miniŁukasz Otlewski, 3 marca 2014

Komentarze   

Don Q.
Don Q. 2016-06-26 16:00
„ogólna (niepisana) zasada jest taka, aby zastrzegać kartę jedynie w momencie jej utraty (np. przez kradzież, czy zgubienie), a zamykać w przypadku świadomej rezygnacji klienta z produktu” — trafiłem na tę stronę szukając odpowiedzi na to pytanie, też tak podejrzewałem, ale teraz mam dodatkowe potwierdzenie ;)
Ale pojawia się dodatkowe pytanie: Co to jest blokada (dostępna np. w TMUB, co widać na obrazku powyżej)? Czy chodzi o to, że kartę zablokowaną można odblokować, a zamknięcie jest nieodwracalne?
Cytuj | Zgłoś