Jak wykonać przelew krajowy przez Internet?

Instrukcja wykonywania przelewów przez Internet

Na przykładzie systemu bankowości internetowej Banku Zachodniego WBK.

 

Zobacz też: Jak wykonać przelew krajowy przez Internet w T-Mobile Usługi Bankowe?

 

Wykonanie przelewu przez Internet to jedna z prostszych czynności, jakie możemy wykonać w słowniksystemie transakcyjnym naszego banku. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak wykonać przelew internetowy. Tutaj akurat na przykładzie Banku Zachodniego WBK, ale w innych bankach będzie bardzo podobnie. Zaczynamy!


Krok pierwszy. Zaloguj się do swojego konta w bankowości internetowej. Następnie przejdź w sekcję przelewów. W BZ WBK klikamy w „Przelewy i płatności”.

panel-bankowosci-internetowej-BZ-WBK

Panel bankowości internetowej BZ WBK - kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

 

Krok drugi. Zobaczysz formularz wypełniania danych do przelewu.

 1. Twój rachunek. Informacja o tym, z którego Twojego rachunku nastąpi płatność.
 2. Wyszukiwanie odbiorcy. W przyszłości będziesz mógł wybierać wcześniej zapisanego odbiorcę tak, aby jego dane były uzupełnione automatycznie.
 3. Dane odbiorcy. Tutaj musisz wypełnić kolejno: numer rachunku Twojego odbiorcy, jego nazwę (w przypadku firm/stowarzyszeń etc) lub imię i nazwisko, opcjonalnie: adres.
 4. Dane przelewu. W tym miejscu wybierasz typ przelewu, możesz wybrać: a) przelew zrealizowany w ramach systemu słownikELIXIR, b) przelew zrealizowany w ramach systemu Express Elixir.
  Krótkie wyjaśnienie: przelew w ramach systemu Elixir to taki zwykły, najprostszy sposób. W większości banków takie przelewy realizowane za pomocą Internetu są za darmo. Docierają najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Express Elixir to natomiast słownikprzelew natychmiastowy, czyli taki który jest u odbiorcy w ciągu kilku minut. Zazwyczaj wiąże się z kilkuzłotową opłatą.

  Następnie wpisujesz kwotę przelewu, czyli ilość pieniędzy które chcesz przesłać organizacji lub osobie. Wykonujemy przelew krajowy, zatem będzie to waluta w złotówkach (przelewy zagraniczne zostają opisane innym razem).
  Niżej wprowadzasz tytuł przelewu, przykładowo „Zapłata za buty, aukcja 000000”. Tytuł przelewu powinien jasno opisywać cel przekazu pieniężnego.
  Data wykonania to pole opcjonalne. Możesz ustawić tak, aby przelew został zrealizowany dopiero za kilka dni. Jeśli zostawisz pole puste, przelew zostanie zrealizowany najszybciej, jak to będzie możliwe.


wykonywanie-przelewu-przez-Internet-BZ-WBK

Wypełniamy dane do przelewu - kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.


Krok trzeci. 
W punkcie pierwszym i drugi mamy potwierdzenie, że wysyłamy pieniądze z rachunku X na rachunek Y. Bank Zachodni WBK podaje nam również informacje o tym, w którym banku figuruje numer rachunku bankowego podany przez nas jako odbiorca przelewu. Jeśli sklep internetowy, w którym kupujemy produkt podaje informację, że posiada konto w PKO Banku Polskim i tam należy wpłacać pieniążki za towar, a jednocześnie nasz bank - kiedy wykonujemy przelew internetowy do tego sklepu - pokazuje nam w polu „Bank odbiorcy”, że numer rachunku należy do banku PKO to mamy większą pewność, że dane są wprowadzone prawidłowo.

Niżej mamy możliwość dodania naszego odbiorcy przelewu do tzw. Listy odbiorców. Zostanie on zapisany na liście, a w przyszłości będziemy mogli go wybierać, tak jak zostało to opisane w kroku drugim, punkcie drugim.
Punkt czwarty to kolejne potwierdzenie: kwoty przelewu, tytułu przelewu i jego typu (zwykły Elixir, bądź ekspresowy).

potwierdzenie-danych-do-przelewu-BZ-WBK

Patrzymy, czy dane do przelewu się zgadzają - kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

 

Krok czwarty. Ostatnim krokiem będzie autoryzacja naszego przelewu, czyli potwierdzenie że to my wykonujemy przekaz środków, a nie osoba nieuprawniona. Najpopularniejszym sposobem autoryzacji w Polsce są wysyłane przez bank SMS-y na nasz numer telefonu z hasłem. W BZ WBK są to tzw. smsKody.
Sprawdzamy, czy dane przekazane przez bank w SMS-ie zgadzają z tym, co wpisaliśmy w formularzu przekazu środków. Jeśli wszystko się zgadza, wpisujemy hasło i klikamy Akceptuj.

autoryzacja-przelewu-BZ-WBK

Autoryzujemy nasz przelew - kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.


Koniec. Bank Zachodni WBK poinformował nas, że transakcja została przyjęta do realizacji. Właśnie wykonałeś swój pierwszy przelew internetowy. Gratulacje!

potwierdzenie-zrealizowania-przelewu-BZ-WBK

Przelew przekazany do realizacji! - kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Komentarze   

czytelnik
czytelnik 2014-12-29 19:04
też mam konto w WBK i często nie akceptuje mi różnych nazw odbiorców, np. Dotpay s.a, co można z tym zrobić?
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2014-12-29 22:07
Drogi Czytelniku,

według moich informacji oraz przeprowadzonego testu przed chwilą, taka sytuacja nie powinna występować. Sugeruję skontaktować się bezpośrednio z Bankiem Zachodnim WBK w celu uzyskania wyjaśnień.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Otlewski
Cytuj | Zgłoś
naaaaats
naaaaats 2015-03-12 23:46
czy można zrobić przelew na adres ? w sensie nie podawać numeru konta, tylko na adres domowy ? nie wpisywać numeru odbiorcy tylko dane do przelewy miasto ulicę itp.
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2015-03-16 10:08
Nie. Zawsze będzie potrzebny numer konta bankowego, żeby wysłać przelew internetowy.

Bez numeru konta bankowego pozostaje jedynie przekaz pocztowy.

Serdecznie pozdrawiam,
Łukasz Otlewski
Cytuj | Zgłoś
Natalia
Natalia 2015-07-15 11:40
a jeżeli mam konto w banku spółdzielczym w iławie to jak tam zrobić przelew bo jest całkiem inaczej nie ma tak tylko jest napisane że numer konta wpisać i na dole są różne napisane jak to zrobić?
Cytuj | Zgłoś
Natalia
Natalia 2015-07-15 11:43
jak zrobić przelew na koncie bank spółdzielcy w iławie?
Cytuj | Zgłoś
Piotr
Piotr 2017-05-17 10:49
Może po prostu spytaj się obsługi klient tego banku...
Cytuj | Zgłoś