Jak wybrać konto bankowe?

Które konto bankowe będzie dla mnie najlepsze?

banca-de-credit-roman

Na rynku jest co najmniej kilkadziesiąt banków liczących się "w stawce". Każdy z nich ma swoje produkty, jakimi są konta bankowe - czy to dla klientów indywidualnych, firm, instytucji, korporacji. Jak na złość, każdy bank twierdzi, że to właśnie jego konto jest najlepsze. A Ty? Masz i wybieraj...

 

Wybór wcale nie jest prosty. Ilość kont bankowych, w jakich możemy przebierać może przyprawić o zawrót głowy. Banki często wprowadzają promocje dla nowych klientów (lub tych chcących przenieść konto) kusząc nas tym, a jednocześnie wprowadzając w coraz większe zakłopotanie.

 

Wybierając konto bankowe nie warto się spieszyć. Decyzja, gdzie będziemy trzymać nasze środki pieniężne jest inwestycją przede wszystkim w nasz czas. Kto z nas ma dzisiaj cierpliwość i czas, aby metodą prób i błędów szukać dla siebie optymalnego konta? Pamiętajmy też, że o ile bank chętnie otworzy nam konto za darmo - za zamknięcie może pobrać już opłatę - szczególnie, jeśli zrobimy to w ciągu pierwszych paru miesięcy.

Czym kierować się przy wyborze konta bankowego?

Oczywistym jest, że każdy z nas będzie miał inne preferencje. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych cech, które wpływają na decyzję, w którym banku otworzymy konto.

Jednym z głównych czynników jest koszt prowadzenia konta bankowego. Taka opłata może być stała i niezmienna, jak np. 5 złotych miesięcznie. Często bank reklamuje swoje konto jako darmowe (w prowadzeniu), a jednak podbiera nam co miesiąc jakąś małą kwotę. Dlaczego tak się dzieje? Bank stosuje zapis w swojej tabeli opłat i prowizji, który mówi o tym, że opłata może zostać na nas nałożona, jeśli nie spełnimy jakiegoś warunku (nałożonego przez bank). Nazywamy to opłatami ukrytymi (popularnymi haczykami). Warunek, jaki musimy spełnić to przykładowo wpływy co miesiąc na kwotę 3000 zł, czy wykonanie czterech płatności kartą.

W koszcie prowadzenia słownikrachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego może być również opłata za kartę płatniczą. Często możemy uzyskać jednak rabat, bądź zwolnienie z opłaty, jeśli dopełnimy kolejnych warunków, takich jak na przykład płatność kartą w okresie rozliczeniowym (zazwyczaj miesiąc kalendarzowy) na kwotę 300 złotych.
Istotne są również wypłaty z bankomatów, a raczej prowizje pobierane przez bank, jeśli wypłacimy pieniążki z "obcej" sieci bankomatów. Jest to szczególnie istotne, kiedy mieszkamy w małym miasteczku, w którym nie ma dużo bankomatów, co za tym idzie nie mamy dużego wyboru i możemy słono za każdą wypłatę zapłacić...

Istnieją jednak konta bezwarunkowo bezpłatne (choć jest ich bardzo mało). Przykładem darmowego konta bankowego jest Alior Sync T-Mobile konto.

Określ swoje preferencje. Jeśli nie przekonują Cię internetowe systemy transakcyjne i wolisz załatwiać swoje sprawy bankowe tradycyjnie, w placówce - wybierz bank, w którym obsługa klientów w oddziale jest darmowa, bądź stosunkowo tania. Krótka anegdota: dla przykładu niektórzy klienci ING Banku Śląskiego wpłacają pieniążki w oddziałach Banku Zachodniego WBK, bo... mają taniej, niż u siebie. :-)

Jeśli nie potrzebujesz wizyt w placówkach banku, możesz wybrać jeden z banków internetowych (Alior Sync, Volkswagen Bank, czy mBank). Banki internetowe są zwyczajnie tańsze, bo ponoszą mniejsze koszta działalności (wynikające z braku oddziałów do utrzymania, płac dla pracowników et cetera). Alternatywą zawsze pozostanie hybryda banku tradycyjnego z internetowym.

Popatrz na funkcjonalności. Świat idzie do przodu, czasem potrzeba pieniędzy natychmiast - sprawdź, czy bank który wybrałeś oferuje przelewy natychmiastowe. Chcesz mieć pod kontrolą swoje wydatki i budżet domowy? Zobacz, czy Twoje konto posiada menedżer finansów. Używasz bankowości w telefonie? Sprawdź, czy Twój bank wspiera aplikacje bankowe na smartphone'y.

Korzystasz z programów lojalnościowych lub programów premiowych (tzw. cashback)? Spójrz, które rachunki dają takie możliwości, aby bank zwracał Ci część pieniędzy. Przykłady: Bankujesz-Zyskujesz od ING, cashback od Alior Banku, premie od BZ WBK (Konto 1|2|3).

Polityka banku i jego reputacja. Bank jest instytucją zaufania publicznego, ale jeden ma większe zaufanie, a drugi mniejsze - głównie przez działania stosowane w przeszłości. Warto zapytać znajomych, którzy mają jedno konto przez kilka lat i są lojalnymi klientami, jak są traktowani przez bank w stosunku do klientów, którzy mają dopiero dołączyć (kuszeni nowymi promocjami, często na lepszych warunkach w stosunku do "starych" konsumentów).

Przypatrz się, jak często bank który sobie obrałeś zmienia swoją słowniktabelę opłat i prowizji. Nie zawsze jesteśmy na bieżąco, z różnych powodów. Dla przykładu klienci mBanku śmieją się (choć pewnie niektórzy przez łzy), że "Tydzień bez zmiany TOiP/regulaminu, tygodniem straconym..." - cytat z forum banku. Za to bankiem, który rzadko coś zmienia jest Bank BPH.

Pomoc przy wyborze konta bankowego

Z pomocą przychodzą nam wszelkie porównania, rankingi i analizy rachunków bankowych.

Tutaj znajdziesz analizy poszczególnych rachunków bankowych:

Jeszcze parę wskazówek... Na pewno w przypadku banków przy słowie "największy" nie możemy postawić znaku równości z "najlepszy". Grono osób uważa również, że skoro bank funkcjonuje przez wiele lat i ma dużo klientów to jest stabilny, osiąga dobre wyniki i dba o swoją działalność; warto mu zaufać. Te same osoby nie wiedzą jednak o tym, że banki są sprzedawane, zmieniają akcjonariuszy, czy działają na skraju bankructwa.


Zobacz systemy transakcyjne poszczególnych banków. Winny być one intuicyjne i przyjazne w użytkowaniu. Na pewno słyszałeś/słyszałaś od niejednego znajomego parę słów krytyki wobec nowego wyglądu bankowości elektronicznej mBanku.
Nie jest wskazane również zakładać konta bankowego w najbliższej naszego miejsca zamieszkania placówce. Może być to bardzo kosztowne i paradoksalnie bardzo niewygodne.

 

Komentarze   

(usunięte)
(usunięte) 2015-04-27 11:42
Podany tutaj T-Mobile (sam mam tam konto) niestety już nie jest całkiem darmowy (warunkowa opłata 6zł za kartę od czerwca). Nawet jak uda nam się wybrać darmowe konto, niestety nie ma gwarancji iż takie pozostanie, a raczej na pewno można się spodziewać w przyszłości zmian w tabeli opłat i prowizji (to ostatnimi czasy spotykało np. klientów mBanku i Bzwbk).
Cytuj | Zgłoś
Bartłomiej z Confrontera
Bartłomiej z Confrontera 2015-11-13 08:56
W przypadku konta bankowego, warto zdecydować się na takie, które przyniesie nam jak największe korzyści oraz będzie najtańsze w utrzymanie. Warto w takim przypadku skorzystać z rankingu kont, dzięki czemu możemy wybrać najlepszą ofertę.

Pozdrawiam i zapraszam, Bartłomiej z Confrotnera
Cytuj | Zgłoś
Andrzej
Andrzej 2015-12-03 18:28
UWAGA! BANK ZACHODNI BZ WBK!
Najbardziej złodziejski bank w Polsce!!! 7 złotych pobierane za kartę do bankomatu co miesiąc. Karta miała być za darmo przy wpływach powyżej 1000 zł w ciągu miesiąca, przy czym nie ważne, czy wpływ jest czy go nie ma opłatę pobierają. Od kliku miesięcy zauważyłem nową opłatę, również 7 złotych, "Opłata za prowadzenie rachunku" - który sam się [cenzura] prowadzi przez pieprzony system. Co to ma być pytam? Dostałem przelew z zagranicy, od razu wyhaczyli okazję i kolejna opłata pobrana: "PROWIZJA ZA POLECENIE WYPŁATY PRZYCHODZĄCE KWOTA:PLN xxxx" - 10 zł!!! 24 złote w miesiącu za zwykłe konto ZŁODZIEJE [cenzura]. Mało tego, zostawiłem u nich dziesiątki tysięcy złotych lichwiarskich wręcz odsetek od kredytów, jestem klientem od 9 lat, a traktują mnie jak jakąś krowę do dojenia. Nieuprzejma idiotka z infolinii stwierdziła, że to wszystko normalne jak się posiada konto. Wracam do kraju i zrywam wszelką współpracę. Zarobiony na lichwie hajs wydają na jakieś [cenzura] reklamy z celebrytami w TV, a w każdym oddziale kolejki, bo nie ma wystarczającej ilości pracowników. Ci co pracują zarabiają psie pieniądze. Uważajcie.
Poleci ktoś jakieś dobre konto?
Cytuj | Zgłoś
Magdaa
Magdaa 2016-04-18 14:29
Ja od jakiegoś czasu korzystam z konta bankowego DB ( www.deutschebank.pl ) I myślę, że spokojnie można brać pod uwagę założenie u nich konta. Nie wdrażają nagłych zmian w opłatach za prowadzenie konta, czy inne usługi. Warto przejrzeć ich ofertę. Niestety teraz tak jest, że trzeba monitorować opłaty w bankach za różne usługi i czytać bardzo wyraźnie umowy. Pozdrawiam
Cytuj | Zgłoś
Ania
Ania 2016-11-03 14:48
Większość banków dzisiaj stosuje haczyk z opłata kartę, oferują 0 opłat ale tylko za okresloną kwotę miesięcznych transakcji kartą.
Cytuj | Zgłoś
Jaxex
Jaxex 2016-11-09 20:50
Konto w mBanku otworzyłem sześć lat temu. Przez ten czas bywało różnie z ich usługami, ale suma zawsze wychodziła na plus, bo uczą się na swoich błędach. Np. na początku mieli niezbyt intuicyjną aplikację mobilną, a teraz śmiga aż miło i ma takie funkcjonalności, że często nie muszę logować się na konto przez komputer.
Cytuj | Zgłoś
Michał
Michał 2016-12-01 18:29
Mam konto w mBanku już 12 lat i do tej pory wszystko było ok.Konto jest za darmoJedynie jest opłata za kartę, ale jak zrobi się kilka transakcji to nie pobierają opłat.Mam też konto w PKO BP-stare konto założone przy kredycie -baaardzo drogie.Polecić mogę Całkowicie bez opłat za 0zł konto w nowo powstałym Nest Banku tiny.pl/gc824
Cytuj | Zgłoś