Błędnie zlecony przelew, co robić?

Małe kompendium wiedzy o błędnie zleconych lub źle wysłanych przelewach. Odpowiedzi m.in. na pytania: 1) Jak anulować przelew? 2) Przelew wysłany do złej osoby, co robić?

 money-transfer

Co Cię interesuje?

 

słownikPrzelew, polecenie przelewu – jedna z form rozliczeń pieniężnych bezgotówkowych. Zleceniodawca zwany płatnikiem wydaje bankowi dyspozycję przekazania określonej kwoty z rachunku bankowego płatnika na wskazany przez niego rachunek bankowy odbiorcy.

 

Najpierw obalę jeden z krążących po Sieci mitów, jakoby banki podczas realizowania przelewów sprawdzały zarówno numer rachunku bankowego, jak i imię i nazwisko/nazwę odbiorcy. Błąd! Bank podczas realizacji przelewu weryfikuje tylko poprawność numeru rachunku bankowego!
Możemy wysłać przelew do naszego znajomego, tytułując go Kaczorem Donaldem, zamieszkałym w „Disneylandzie”. Jeśli tylko numer konta odbiorcy będzie poprawny – przelew dotrze na miejsce.

 

Przelew z literówką

Przelew z błędem, tzw. literówką, np. w nazwisku naszego kontrahenta, ale z poprawnym numerem rachunku odbiorcy – bez problemu do niego dotrze. Tak samo, kiedy wpisujemy adresy naszych odbiorców, możemy przecież zrobić to na kilka sposobów: – ul. B.Westerplatte, – ul. Boh. Westerplatte, – ul. Bohaterów Westerplatte, i tak dalej. Nie ma to znaczenia, przelew dojdzie do odbiorcy.

Uwaga! Nie bez znaczenia jednak pozostaje ta kwestia, kiedy zakładamy nowe konto i weryfikujemy je przelewem z naszego obecnego rachunku.  

 

Próba przelewu ze złym numerem konta bankowego

Czasem pomylimy się przy wpisywaniu numeru rachunku bankowego (słownikNRB). „Czuwa” nad nami dwucyfrowa suma kontrolna, wyliczana na podstawie pozostałych 24. cyfr numeru konta. System banku wykryje naszą pomyłkę i pokaże komunikat, że wprowadzony numer jest nieprawidłowy. 
Gdyby jednak udało nam się zlecić przelew na nieprawidłowy numer/zamknięte konto bankowe, to taki przelew zostanie odrzucony. Pieniądze zostaną zwrócone, zależnie od regulaminu danego banku, w czasie od jednego do kilku dni roboczych.
 

 

Jak anulować przelew?

Przelew można cofnąć, ale nie w każdym przypadku. Przelew może zostać anulowany do momentu, dopóki nie został przekazany do realizacji w systemie słownikELIXIR. W niektórych bankach możemy cofnąć przelew samodzielnie, poprzez bankowość internetową (np. w mBanku). Częściej jednak banki zastrzegają w swoich regulaminach, że przelewu zleconego przez Internet z datą bieżącą cofnąć nie można (przykład banków: Alior Bank, Bank Zachodni WBK).
Prościej jest w przypadku polecenia przelewu z odroczoną datą płatności. Wtedy najczęściej wystarczy wejść w zakładkę „Przelewy odroczone” lub podobną, a stamtąd usunąć formularz przelewu.

 

W pozostałych sytuacjach, jeśli dany bank przewiduje możliwość anulowania przelewu, konieczne będzie przyjście do oddziału i podpisanie odwołania transakcji. 

 

Przelew wysłany do niewłaściwej firmy lub osoby

Miał być przelew do spółdzielni, ale przez pomyłkę poszedł do gazowni. Jak to odkręcić? Powinniśmy zgłosić się bezpośrednio do firmy, której konto omyłkowo uznaliśmy i wyjaśnić sytuację. Nie powinno być problemu ze zwrotem środków, ponieważ firmie zależy, aby w księgowości było wszystko w porządku.

 

Jeśli znamy godność osoby, do której mylnie wysłaliśmy przelew – skontaktujmy się z nią celem odzyskania pieniędzy. O pomoc możemy również zwrócić się do naszego banku, z którego wysłaliśmy przelew (to może kosztować zgodnie z słownikTOiP banku). Warto to zrobić szczególnie wtedy, kiedy nie znamy odbiorcy naszego przelewu. Nasz bank zwróci się wtedy do banku-odbiorcy z prośbą o zwrot mylnie przelanych środków. Bank-odbiorca skontaktuje się bezpośrednio z osobą, której konto zostało bez pomyłkę uznane. Osoba ta podejmie decyzję o zgodzie na obciążenie rachunku lub nie. W zależności od jej postanowienia, otrzymamy środki z powrotem lub informację o odmowie zwrotu.

 

Zgodnie z artykułami 405-410 Kodeksu cywilnego ten, kto bezpodstawnie uzyskał korzyść majątkową, zobowiązany jest do jej zwrotu. Rzeczpospolita podaje wzór wezwania do zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia, a jeśli to nie pomoże – pozostaje droga sądowa.

 

Źródło fotografii: http://www.gnbgilmer.com/

 

    Otlewski-portret-miniŁukasz Otlewski, 15 grudnia 2014

Komentarze   

Karol
Karol 2017-10-07 13:39
Super wpis. Nie raz mi się zdarzyło błędnie wypełnić przelew
Cytuj | Zgłoś
Mateusz
Mateusz 2017-11-26 18:09
Tak, nieuzadanione wzbogacenie jest karalne. Należy sprawdzać, czy nie otrzymaliśmy niezasadnie przelewu i kontaktować się z osobami, które otrzymały niezasadnie przelew. w mBanku cofnięcie przelewu jest płatne i to dość nie mało.
Cytuj | Zgłoś
Ada Nachwilke
Ada Nachwilke 2017-12-05 18:01
Ja chyba nigdy nie pomyliłam się z wysłaniem pieniędzy na inne konto niż chciałam, ale raz dostałam przelew od firmy, która wcześniej już zapłaciła mi gotówką. Oczywiście grzecznie zwróciłam przelew na ich konto.
Cytuj | Zgłoś
kasia
kasia 2018-04-15 16:53
To zdarza się wielu osobom. Myślę, że dobrze wyjaśniłeś jak sobie z tym poradzić
Cytuj | Zgłoś