Błędnie zlecony przelew, co robić?

Małe kompendium wiedzy o błędnie zleconych lub źle wysłanych przelewach. Odpowiedzi m.in. na pytania: 1) Jak anulować przelew? 2) Przelew wysłany do złej osoby, co robić?

 money-transfer

Co Cię interesuje?

 

słownikPrzelew, polecenie przelewu – jedna z form rozliczeń pieniężnych bezgotówkowych. Zleceniodawca zwany płatnikiem wydaje bankowi dyspozycję przekazania określonej kwoty z rachunku bankowego płatnika na wskazany przez niego rachunek bankowy odbiorcy.

 

Najpierw obalę jeden z krążących po Sieci mitów, jakoby banki podczas realizowania przelewów sprawdzały zarówno numer rachunku bankowego, jak i imię i nazwisko/nazwę odbiorcy. Błąd! Bank podczas realizacji przelewu weryfikuje tylko poprawność numeru rachunku bankowego!
Możemy wysłać przelew do naszego znajomego, tytułując go Kaczorem Donaldem, zamieszkałym w „Disneylandzie”. Jeśli tylko numer konta odbiorcy będzie poprawny – przelew dotrze na miejsce.

 

Przelew z literówką

Przelew z błędem, tzw. literówką, np. w nazwisku naszego kontrahenta, ale z poprawnym numerem rachunku odbiorcy – bez problemu do niego dotrze. Tak samo, kiedy wpisujemy adresy naszych odbiorców, możemy przecież zrobić to na kilka sposobów: – ul. B.Westerplatte, – ul. Boh. Westerplatte, – ul. Bohaterów Westerplatte, i tak dalej. Nie ma to znaczenia, przelew dojdzie do odbiorcy.

Uwaga! Nie bez znaczenia jednak pozostaje ta kwestia, kiedy zakładamy nowe konto i weryfikujemy je przelewem z naszego obecnego rachunku.  

 

Próba przelewu ze złym numerem konta bankowego

Czasem pomylimy się przy wpisywaniu numeru rachunku bankowego (słownikNRB). „Czuwa” nad nami dwucyfrowa suma kontrolna, wyliczana na podstawie pozostałych 24. cyfr numeru konta. System banku wykryje naszą pomyłkę i pokaże komunikat, że wprowadzony numer jest nieprawidłowy. 
Gdyby jednak udało nam się zlecić przelew na nieprawidłowy numer/zamknięte konto bankowe, to taki przelew zostanie odrzucony. Pieniądze zostaną zwrócone, zależnie od regulaminu danego banku, w czasie od jednego do kilku dni roboczych.
 

 

Jak anulować przelew?

Przelew można cofnąć, ale nie w każdym przypadku. Przelew może zostać anulowany do momentu, dopóki nie został przekazany do realizacji w systemie słownikELIXIR. W niektórych bankach możemy cofnąć przelew samodzielnie, poprzez bankowość internetową (np. w mBanku). Częściej jednak banki zastrzegają w swoich regulaminach, że przelewu zleconego przez Internet z datą bieżącą cofnąć nie można (przykład banków: Alior Bank, Bank Zachodni WBK).
Prościej jest w przypadku polecenia przelewu z odroczoną datą płatności. Wtedy najczęściej wystarczy wejść w zakładkę „Przelewy odroczone” lub podobną, a stamtąd usunąć formularz przelewu.

 

W pozostałych sytuacjach, jeśli dany bank przewiduje możliwość anulowania przelewu, konieczne będzie przyjście do oddziału i podpisanie odwołania transakcji. 

 

Przelew wysłany do niewłaściwej firmy lub osoby

Miał być przelew do spółdzielni, ale przez pomyłkę poszedł do gazowni. Jak to odkręcić? Powinniśmy zgłosić się bezpośrednio do firmy, której konto omyłkowo uznaliśmy i wyjaśnić sytuację. Nie powinno być problemu ze zwrotem środków, ponieważ firmie zależy, aby w księgowości było wszystko w porządku.

 

Jeśli znamy godność osoby, do której mylnie wysłaliśmy przelew – skontaktujmy się z nią celem odzyskania pieniędzy. O pomoc możemy również zwrócić się do naszego banku, z którego wysłaliśmy przelew (to może kosztować zgodnie z słownikTOiP banku). Warto to zrobić szczególnie wtedy, kiedy nie znamy odbiorcy naszego przelewu. Nasz bank zwróci się wtedy do banku-odbiorcy z prośbą o zwrot mylnie przelanych środków. Bank-odbiorca skontaktuje się bezpośrednio z osobą, której konto zostało bez pomyłkę uznane. Osoba ta podejmie decyzję o zgodzie na obciążenie rachunku lub nie. W zależności od jej postanowienia, otrzymamy środki z powrotem lub informację o odmowie zwrotu.

 

Zgodnie z artykułami 405-410 Kodeksu cywilnego ten, kto bezpodstawnie uzyskał korzyść majątkową, zobowiązany jest do jej zwrotu. Rzeczpospolita podaje wzór wezwania do zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia, a jeśli to nie pomoże – pozostaje droga sądowa.

 

Źródło fotografii: http://www.gnbgilmer.com/

 

    Otlewski-portret-miniŁukasz Otlewski, 15 grudnia 2014

Komentarze   

karol
karol 2014-12-16 08:21
Przez te wszystkie lata przez które posiadam konta bankowe z tego co pamiętam tylko raz zdarzyło mi się pomylić numer konta. Było to jeszcze podczas ręcznego wpisywania numeru konta na blankiecie przelewu. W jakimś numerze musiałem wtedy się pomylić i przelew nie dotarł do adresata. Na moje szczęście nie trafił też do nikogo innego a po prostu został zwrócony do banku z którego go wysyłałem. Teraz szans na pomyłkę jest mniej bo w zasadzie wysyłając przelew kopiuje się cały numer konta wraz z danymi odbiorcy albo też tworzy się listę stałych odbiorców co znacznie ułatwia wysyłanie przelewów.
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2014-12-16 12:10
Dzień dobry,
jest dokładnie tak jak piszesz, Karol. Chociaż te kopiowanie całego numeru konta może okazać się zgubne. Choćby wczoraj zostałem ostrzeżony przez Bank Zachodni WBK, że po Sieci grasuje wirus, który przy kopiowaniu numeru konta, podmienia je na inne.

Nie wiem, czy od zawsze, czy to zmiana wprowadzona niedawno, ale Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią nie pozwala skopiować numeru rachunku bankowego. Trzeba wpisać go ręcznie. Tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Otlewski
Cytuj | Zgłoś
Paweł Stopka
Paweł Stopka 2015-01-22 21:54
Bardzo dobry i merytoryczny artykuł. To prawda czasami niedopatrzenie powoduje wiele problemów, tym bardziej jeśli środki miały iść na spłatę chociażby raty. Warto zawsze interweniować w banku i prosić o anulowanie kosztów błędu- nie zawsze, ale czasami banki idą na rękę.

Pozdrawiam Paweł
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2015-01-22 22:02
Masz absolutną rację, Paweł.

Za pochwałę dziękuję. :-)
Cytuj | Zgłoś
Marcin
Marcin 2015-02-09 17:43
Witam proszę o rade kilka dni temu wysłałem przelew zamiast na kwotę 4000 wysłałem na 40 000 od razu skontaktowałem się z firmą do której przelew wyszedł zapewniali mnie telefonicznie że przelew zostanie odesłany po 3 dniach księgowa zapewnia że zwrot jest już przyjęty i czeka na podpis od szefa ale już mija tydzień i dalej go nie ma. Co robić czy mogę w takiej sytuacji zgłosić zawiadomienie na policje o przywłaszczenie?
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2015-02-09 18:39
Dzień dobry Marcinie,
tak, dokładnie tak. Zgłoś zawiadomienie na policję o przywłaszczenie pieniędzy oraz skontaktuj się ze swoim bankiem i spytaj, co mogą Ci podpowiedzieć w takiej sytuacji, albo w czym pomóc.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Otlewski
Cytuj | Zgłoś
Michal
Michal 2016-05-07 21:47
Cytuję Łukasz Otlewski:
Dzień dobry Marcinie,
tak, dokładnie tak. Zgłoś zawiadomienie na policję o przywłaszczenie pieniędzy oraz skontaktuj się ze swoim bankiem i spytaj, co mogą Ci podpowiedzieć w takiej sytuacji, albo w czym pomóc.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Otlewski

Nic nie możesz zrobić ja zostałem oszukany w sobotę zrobiłem przelew zgłosiłem w sobotę na policji oszustów i Jan ze wysłałem na oszustów konto i co nic kazali mi dzwonić do firmy która Noe istniej ze może mi oddają pieniądze popij woda 15 tyś. Prokuprokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku właściciela konta chore a dzwoniłem i zgłaszane na policję i jak wyslalem pieniadze na czyjeś konto to moja strata że pieniadze wisiały 2 dni niewiadomo gdzie których się nie da odebrać. Złodzieje
Cytuj | Zgłoś
ania
ania 2016-11-03 13:53
Najczęsciej problemem jest błąd w numerze konta
Cytuj | Zgłoś
Lukasz
Lukasz 2017-03-17 19:13
A Co z Takim przelewem który zrobiliśmy ale po opiniach w internecie okazuje sie ze odbiorca jest oszust ? Jak cofnąć szybko taki przelew ? Czy reklamacja wystarczy . ....??????
Cytuj | Zgłoś
Gosia
Gosia 2017-03-27 20:04
Witam. Siostra przelała mi pieniądze na konto z punku bankowego, ja muyślac ze przelała mi je z Własnego konta zwrot odesłałam na numer podany na przelewie. Kiedy okazałao ise ze siostra nie dostała jeszcze pieniędzy okazało się , ze pieniądze wysłałam do banku z którego siostra mi je przelała. Czy jest nadzieja na zwrot tej kasy ?
Cytuj | Zgłoś
jan
jan 2017-03-29 10:08
to ja nie rozumiem jednego przecież na poleceniu przelewu oprócz nr konta piszemy równiez nazwe i adres posiadacza rachunku to w takim razie po co skoro nie bierze to udziału w żadnej weryfikacji?? beznadzieja.
Cytuj | Zgłoś
Rafał
Rafał 2017-05-18 08:57
Świetny wpis. Czekam na kolejne z niecierpliwością.
Cytuj | Zgłoś