Nie chcesz karty zbliżeniowej? Od dzisiaj będziesz miał wybór

Choć mamy dzisiaj pierwszego kwietnia, nie jest to wcale żart. Klienci banków doczekali się możliwości wyboru, czy chcą korzystać z funkcji płatności zbliżeniowych, czy też nie.

terminal-płatność-zbliżeniowa
Wynikiem nowej rekomendacji Rady ds. Systemu Płatniczego w życie wchodzą z dniem dzisiejszym zalecenia dotyczące kart płatniczych. Mają one zwiększać bezpieczeństwo klientów.

Na razie są to jedynie zalecenia, a nie oblig ustawowy. Oznacza to, że bank może zastosować się do zaleceń, ale nie musi.


Rekomendacja mówi o tym, że wydawca karty płatniczej (bank) powinien umożliwić klientowi wybór - czy ten chce korzystać z funkcji zbliżeniowej czy nie. Obie strony (wydawca karty i klient) powinny móc wyłączyć/włączyć funkcję zbliżeniową.

Gdy z przyczyn technicznych nie jest to możliwe - bank powinien umożliwić klientowi posiadanie karty bez funkcji zbliżeniowej.

Czytaj też: Klienci wydają więcej, niż mają. Banki blokują płatności zbliżeniowe!


Banki mogą zastosować się do zaleceń na trzy sposoby:

  1. udostępnienie możliwości wyłączenia funkcji zbliżeniowej,
  2. wydanie karty bez funkcji zbliżeniowej,
  3. lub
  4. trzecia możliwość, polegająca na całkowitym wyłączeniu odpowiedzialności klienta za nieuprawnione transakcje zbliżeniowe wykonywane bez kodu PIN (nieautoryzowane), w sytuacji gdy dwie pierwsze nie są wprowadzone, np. ze względów technologicznych.

Wielu z Was zwraca uwagę na problem z płatnościami zbliżeniowymi, który pojawia się kiedy bank takich transakcji nie autoryzuje (płacimy w trybie tzw. offline) - a mianowicie przekraczanie salda rachunku. Zapytaliśmy kilkunastu popularnych banków działających w Polsce, jak rozliczają swoje transakcje i czy planują w niedalekiej przyszłości zmiany.


Czytaj: Płatności zbliżeniowe - offline czy online - lista banków

Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o stosowanie kart zbliżeniowych. Według ostatnich danych ZBP liczba kart z funkcją płatności tego typu sięgnęła 20 mln. Redakcji portalu OtwieramKonto wydaje się jednak, że takie statystyki są spowodowane jedynie narzuceniem odgórnie funkcji zbliżeniowej do karty wydawanej klientowi, a nie popularności w stosowaniu płatności tym sposobem. 

 

Komentarze   

marlena
marlena 2016-04-10 19:37
guzik prawda w mbanku zażyczyłam sobie by moja karta była zastrzeżona jeśli chodzi o funkcję paypass Pani mimo że poinformowała mnie że ją wyłączyła - ta nadal działa...
Cytuj | Zgłoś