Wszystko o kartach prepaid

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o kartach prepaid.

 

Co Cię interesuje?

 

Co to jest karta prepaid?

Karta prepaid (karta przedpłacona) to rodzaj karty płatniczej dostępnej bez zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (jest to karta na okaziciela). Karta przedpłacona może być wielokrotnie doładowywana do wysokości jej limitu. Z karty prepaid można skorzystać płacąc za zakupy w sklepach, w Internecie lub wypłacając pieniądze z bankomatu.

 

Główne cechy kart prepaid:

  • są dostępne bez podpisywania jakiejkolwiek umowy z bankiem,
  • można je wielokrotnie doładowywać przez cały okres ważności karty (kilka lat),
  • karty prepaid to karty na okaziciela - nie są sygnowane imieniem i nazwiskiem*,
  • nadają się do płatności zarówno w sklepach naziemnych, jak i internetowych; mogą służyć do wypłacania gotówki z bankomatów.

* - Trzeba jednak zaznaczyć, że karta taka może być przypisana do konkretnej osoby.

karta-przedplacona-ING

projekt karty przedpłaconej Maestro od ING Banku Śląskiego (źródło: ING Bank Śląski)

 

Jak działa karta przedpłacona (karta pre-paid)?

Technicznie karta pre-paid działa jak każda inna karta płatnicza, np. karta debetowa dołączona do słownikkonta osobistego. Możemy swobodnie dokonywać nią płatności bezgotówkowych w sklepach, płacić za zakupy w Internecie, czy wypłacać pieniądze z bankomatu.


Aby móc korzystać z karty pre-paid należy ją najpierw doładować środkami pieniężnymi (pieniędzmi). Stąd też nazwa „karta przedpłacona”.
Każda karta przedpłacona ma przypisany słownikrachunek techniczny, na który można wpłacać pieniądze, czyli doładowywać kartę.

Przykład: wpłacamy na rachunek techniczny naszej karty kwotę w wysokości 200-tu złotych. Saldo naszego rachunku wynosi 200 złotych i tyle też mamy do dyspozycji (np. do wydania w sklepie).

 

Jak doładować kartę prepaid?

Rachunek karty prepaid można zasilić na kilka sposobów:

  • za pomocą wpłaty gotówkowej w kasie banku,
  • za pomocą wpłaty gotówkowej na poczcie,
  • za pomocą słownikprzelewu,
  • za pomocą słownikwpłatomatu.

 

Ile kosztuje karta prepaid?

Samo wydanie karty prepaid kosztuje obecnie ok. 15 złotych (taka cena obowiązuje np. w ING Banku Śląskim, czy Banku Zachodnim WBK).


Banki zazwyczaj nie pobierają opłat za użytkowanie kart przedpłaconych. Może się jednak zdarzyć, że bank pobierze od nas opłatę miesięczną za obsługę karty w przypadku, kiedy nie korzystamy z niej aktywnie. Przykładem takiego banku jest Bank Pekao. Warunek braku jednozłotowej opłaty:

Opłata nie jest pobierana w przypadku dokonania wpłaty na Rachunek Karty lub transakcji bezgotówkowej przynajmniej raz na 6 miesięcy.

 

Kart pre-paid raczej nie warto używać do regularnego wypłacania pieniędzy z bankomatów, gdyż może to być kosztowne. W BZ WBK oraz w ING Banku Śląskim wypłata gotówki z rachunku karty przedpłaconej w bankomacie obcym kosztuje każdorazowo 5 złotych.


Inne opłaty związane z obsługą kart prepaid będą wyszczególnione w słowniktabelach opłat i prowizji banków wydających takie karty.

 

Podsumowanie

Ze względu na to, że karta prepaid jest kartą na okaziciela, może być miłym upominkiem dla osoby bliskiej. Karty przedpłaconej można używać już od 13. roku życia. Na rachunek takiej karty może być przekazywane wynagrodzenie od naszego pracodawcy (za pomocą przelewu), które będziemy mogli potem wypłacić w bankomacie, lub bezpośrednio kupować za nie produkty, czy usługi.

 

Na wypadek, gdyby karta pre-paid nie była już potrzebna polecamy artykuł: jak zlikwidować kartę prepaid?

 

    Otlewski-portret-miniŁukasz Otlewski, 8 października 2014

Komentarze   

Maria
Maria 2018-01-07 19:27
Super! Czekam na więcej twoich artykułów na temat kart płatniczych, bo bardzo mnie to interesuje :)
Cytuj | Zgłoś