Słownik pojęć finansowych

92 pojęć w tym słowniku.
Szukaj w słowniku:
zaczyna się od zawiera dokładne słowo brzmi jak
Wszystkie A B C D E G I K L M N O P R S T U W Z
pojęcie definicja
Okres kredytowania

Okres kredytowania - okres od chwili wypłaty pieniędzy do dnia spłaty ostatniej raty kredytu - określony jest w umowie kredytowej. Maksymalny okres kredytowania zależy zazwyczaj od rodzaju kredytu.

Oprocentowanie lokaty

Oprocentowanie lokaty to określony procent (w czasie trwania lokaty może być jednak zmienny) wypłacany od kwoty naszego depozytu złożonego na lokacie, w zamian za udostępnienie bankowi pieniędzy, którymi może obracać.

Oprocentowanie nominalne

Oprocentowanie nominalne - koszty pożyczki od pożyczonych środków pieniężnych (kwoty kredytu lub pożyczki) w ujęciu rocznym. Wysokość oprocentowania nominalnego nie może przekroczyć czterokrotności wartości obowiązującej stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. W przeciwieństwie do RRSO, oprocentowanie nominalne nie obejmuje żadnych dodatkowych opłat związanych z przyznaniem kredytu (tj. opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje, odsetki, kosztów ubezpieczenia itp.)

Opłata ukryta

Opłata ukryta - opłata, o której klient nie jest informowany wprost. Najczęściej opłata ukryta jest schowana za wszelkiego rodzaju gwiazdkami oraz odnośnikami do przypisów. Przykład opłaty ukrytej: przelewy za 0 zł* - klient w pierwszej chwili widzi, że przelewy są za darmo, a dopiero gwiazdka mówi o tym, że - na przykład - jedynie pięć pierwszych przelewów w miesiącu jest darmowych, a kolejne kosztują 50 groszy każdy. Na opłatę ukrytą zwykło się również mówić „haczykiem”.

Overdraft

Overdraft (ang. przekroczenie stanu konta) - występuje ilekroć saldo konta osiąga wartości mniejsze od zera. Klient banku w takiej sytuacji zostaje automatycznie kredytowany za pomocą środków należących do banku, co pociąga za sobą konieczność opłacenia odsetek oraz ewentualnych prowizji.