Słownik pojęć finansowych

92 pojęć w tym słowniku.
Szukaj w słowniku:
zaczyna się od zawiera dokładne słowo brzmi jak
Wszystkie A B C D E G I K L M N O P R S T U W Z
pojęcie definicja
NBP

NBP – Narodowy Bank Polski. Bank centralny w Polsce, odpowiada za funkcjonowanie systemu bankowego. Jego zadania to m.in. utrzymanie stałego poziomu cen, emitowanie pieniądza czy obsługa budżetu państwa.

Nośnik zbliżeniowy

Nośnik zbliżeniowy - nośnik umożliwiający zapłacenie za zakupy w sklepie bądź w internecie oraz wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Może być nim karta, ale również np. specjalny zegarek, brelok czy naklejka. Płatność odbywa się poprzez zbliżenie nośnika do czytnika, do określonej kwoty pieniędzy nie jest konieczne potwierdzanie transakcji kodem PIN.

Nowe środki

Nowe środki – w nomenklaturze bankowej nowe środki oznaczają nadwyżkę pieniężną nad środkami już posiadanymi (ulokowanymi w banku). Przykład: na naszym koncie osobistym mamy zgromadzone 2 000 zł. Chcemy założyć lokatę na 1 000 zł, ale bank przy lokacie o której myślimy wymaga od nas nowych środków. Nasze 2 000 zł to „stare” środki, więc żeby założyć lokatę z wymogiem nowych środków, musimy dostarczyć do banku nowe 1 000 zł (np. z innego konta osobistego, albo w gotówce).

NRB

NRB – numer rachunku bankowego, określa standard sposobu numeracji numerów kont bankowych w Polsce.