Słownik pojęć finansowych

92 pojęć w tym słowniku.
Szukaj w słowniku:
zaczyna się od zawiera dokładne słowo brzmi jak
Wszystkie A B C D E G I K L M N O P R S T U W Z
Page:  1 2 Next »
pojęcie definicja
Bank

Bank – instytucja zajmująca się przyjmowaniem depozytów, udzielaniem kredytów, wydawaniem instrumentów pieniądza elektronicznego, prowadzeniem rachunków bankowych itp. W Polsce zasady działania banków reguluje prawo bankowe. Nadzór nad bankami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Bank internetowy

Bank internetowy – bank, który nie posiada innych kanałów dystrybucji poza Internetem. Komunikacja na linii klient-bank internetowy odbywa się za pomocą interaktywnych czatów (również wirtualnych oddziałów), bądź telefonicznie. Bank taki nie posiada fizycznych placówek, ani oddziałów. Do systemu bankowości zalogujemy się jedynie przez kanały bankowości elektronicznej, czyli urządzenia: komputer z Internetem, telefon komórkowy, bankomat. Przykładem takiego banku jest Inteligo.

Bank komercyjny

Bank komercyjny – zajmuje się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza pomiędzy ludnością a jednostkami gospodarującymi. Gromadzi pieniądze, udziela kredytów i pożyczek, dokonuje rozliczeń pieniężnych. Jest nastawiony na zysk.

Bankomat

Bankomat to maszyna służąca do wypłat gotówki za pomocą karty płatniczej. Dzięki niej można sprawdzić również saldo konta, wydrukować potwierdzenie wypłaty bądź wpłaty (jeśli bankomat obsługuje funkcje wpłat), zmienić PIN karty itp.

Bankomat zbliżeniowy

Bankomat zbliżeniowy – urządzenie umożliwiające wypłatę gotówki z użyciem specjalnej karty wykorzystującej technologię zbliżeniową. Karty nie trzeba zatem wkładać do urządzenia, a jedynie przybliżyć do czytnika. W stosunku do zwykłych bankomatów, operacja na bankomacie zbliżeniowym trwa dużo krócej.

Page:  1 2 Next »