PKO BP – zmiana tabeli opłat i prowizji od 1 października

PKO-BP-logoPKO Bank Polski informuje o zmianach w słowniktabeli opłat i prowizji banku od dnia 1 października 2014 roku. Opłaty będą wyższe, ale wymagania dla klientów niższe.

 

Bank zaczyna od ukłonu w stronę posiadaczy Konta za Zero zmniejszając wymóg systematycznych wpływów pieniężnych na konto, w celu uniknięcia opłaty za prowadzenie, z 1500 zł na 1000 zł. Jednocześnie wprowadza drugi warunek obok wymogu wpływu pieniężnego - jest to dokonanie płatności kartą debetową wydaną do słownikrachunku na min. 100 zł.


Karty debetowe. O złotówkę więcej zapłacą klienci korzystający z rachunku SUPERKONTO. 7,90 zł w przypadku spełnienia wymogu płatności kartą (obecnie 6,90 zł) lub 9,90 zł w przypadku braku realizacji transakcji bezgotówkowych (obecnie 8,90 zł). Dotychczas od klientów wymagano płatności słownikkartą debetową na kwotę 250 zł miesięcznie. Od 1. października próg zostanie obniżony do 100 zł miesięcznie.
Karta debetowa wydana do rachunków SUPERKONTO Student oraz SUPERKONTO będzie kosztowała 29 zł rocznie (obecnie 26 zł).


PKO Bank Polski z dniem 1.10.14r. zmienia warunek zwolnienia z opłaty miesięcznie za kartę debetową przy kontach: PKO Konto Rodzica, PKO Konto za Zero. Wymóg płatności kartą debetową na kwotę 250 zł miesięcznie ulegnie obniżeniu na kwotę 150 zł miesięcznie. Jednocześnie jeśli warunek nie zostanie spełniony, posiadacz karty zostanie obciążony opłatą w wysokości 3,90 zł (obecnie 2,90 zł).


Karty kredytowe. PKO BP podwyższa opłaty lub wymogi warunkujące bezpłatność kart. Kartą PKO Visa Electron Student trzeba będzie wydać co najmniej 400 zł średniomiesięcznie (obecnie 200 zł), aby uniknąć opłaty rocznej za kartę (ta pozostanie ta sama).

Opłata za błękitną kartę kredytową wzrasta z 32 zł na 45 zł. Wzrastają również wymogi przy kwotach zwalniających z opłat rocznych dla kart kredytowych: PKO Visa Electron STUDENT, błękitnych, Przejrzystych, srebrnych, Partnerskich PKO VITAY oraz złotych.


Konto za Zero i wypłaty z bankomatów BZ WBK. Bank postanowił wprowadzić opłatę za wypłatę z bankomatów Banku Zachodniego WBK dla posiadaczy Konta za Zero. Koszt wypłaty równa się cenie pobrania pieniędzy z bankomatów obcych, czyli 3% kwoty wypłaty, nie mniej niż 5 zł.

Lokalizacja bankomatów BZ WBK w większości pokrywa się z rozmieszczeniem bankomatów PKO BP i przez to oferta nie cieszyła się dużym zainteresowaniem klientów - komentarz PKO Banku Polskiego.


Kiedy w maju 2014 r. prezes UOKiK uznał, że praktyki PKO BP były niezgodne z prawem, bank zobowiązał się do zmiany dotychczasowych działań. Zmiany miały zostać wprowadzone do 31. października 2014 r. Z dniem 1. października br. rezygnuje z pobierania opłaty za wypłatę gotówkową kartą PKO Ekspres w agencjach PKO Banku Polskiego.


PKO Bank Polski to największy bank uniwersalny w Polsce, działa na rynku od 1919 roku.

 

Komentarze   

poselsuski
poselsuski 2014-09-05 12:24
Tak, żeby było to w stu procentach jasne [oczywiście wynika to bezpośrednio z tekstu, ale ktoś mógł się pobubić ], a propos konta za ZERO:

1. Do tej pory, żeby mieć je całkowicie za zero trzeba było mieć wpływ powyżej 1500 zł [zwolnienie z opłaty 6,9 za prowadzenie rachunku] + wyrobić 250 zł obrotu na karcie [zwolnienie z opłaty 2,9 za użytkowanie debetówki].

2. Od października, by mieć konto za zero trzeba mieć wpływ 1000 zł i zrobić 150 zł obrotu na karcie.
Cytuj | Zgłoś
poselsuski part 2
poselsuski part 2 2014-09-05 12:25
part 2

Czyli kurcze fajnie, bo korzystniej prawda? A właśnie, że nie. Ok większość powie, co to jest za problem mieć 1000 wpływu i zrobić kartą przysłowiowe "półtorej stówki". A ja Wam powiem, że dla wielu klientów PKO to jest problem, myślę tu zwłaszcza o emerytach, ludziach z mniejszych miejscowości, którzy praktycznie nie korzystają z kart płatniczych a jeśli już - to głównie do wypłacania awaryjnie w bankomacie. Teraz takie osoby, które nie korzystają z karty a mają wpływ powyżej 1500 płacą za to konto 2,9 zł - co nie jest specjalnie wygórowaną ceną. Ponieważ:
Cytat:
Jednocześnie wprowadza drugi warunek obok wymogu wpływu pieniężnego - jest to dokonanie płatności kartą debetową wydaną do słownikrachunku na min. 100 zł.
to od tej pory Ci którzy trzymają kartę w domu i nie używają jej do płacenia za zakupy, zapłacą za konto 10,8 zł.
Cytuj | Zgłoś
poselsuski part 3
poselsuski part 3 2014-09-05 12:27
Cholernie sprytna podwyżka i muszę powiedzieć, że jestem nią zniesmaczony, a to głównie dlatego, że właśnie sam posiadam rodziców przyzwyczajonych do tradycyjnej bankowości, którzy nie korzystają z karty debetowej i którym sam poleciłem konto za zero, bo uznałem że dla ich potrzeb [ chociażby oddziały w mniejszej miejscowości ] będzie najtańsze. Teraz się okazuje, że de facto dostaną podwyżkę ponad 300% w stosunku do tego co płacili obecnie. Chyba czas poszukać dla nich mniejszego zła....

Przepraszam za gorzkie żale, ale musiałem gdzieś się uzewnętrznić ;)

Pozdrawiam autorów.
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2014-09-05 15:52
Jako jeden z autorów jestem bardzo wdzięczny za te „żale”. ;-)

Czuj się jak u siebie w domu. Pozdrawiam!
Cytuj | Zgłoś
Ewa
Ewa 2014-10-01 20:59
Do poselsuski part 3 może masz oddział BZ WBK w okolicy ? Myslę że ich oferta dla Twoich rodziców jest ok. (konto godne polecenia) bankomaty PKO za free.
Cytuj | Zgłoś
(usunięte)
(usunięte) 2015-01-06 10:51
Z PKO BP byłem zadowolony do czasu... gdy nie śledziłem historii mojego rachunku.
Raz z nudów wszedłem w historię i wyszło mi ok. 21 zł miesięcznie za prowadzenie konta (karne odsteki nie wiem za co, )
Cytuj | Zgłoś