Cały bank w smartfonie, bankuj mobilnie z Meritum

meritum-bank-logoNajpierw były oddziały banków, potem nieśmiałe podrygi przeniesienia choć części usług bankowych do telefonu i obsługi ich za pomocą SMS-ów i automatycznych serwisów telefonicznych. Następnie doczekaliśmy się bankowości internetowej z kioskami zamiast oddziałów. Jaki jest kolejny krok? Uderzenie w miejsce, a raczej rzecz którą posiada 82% Polaków - telefon komórkowy.

 

Uderzenie to może złe słowo, bo wielu z nas chce bankować przez telefon, bo ten mamy zawsze przy sobie. Jest to szybkie, przyjemne i wygodne. Po prostu. Nie trzeba włączać komputera, przeglądarki, logować się do systemu transakcyjnego banku. Nie ma takiej potrzeby, kiedy za pomocą paru dotknięć ekranu lub przycisków możemy znaleźć się w kokpicie naszego konta w szybce komórki.


Meritum Bank Mobilny, bo tak nazywa się nowa aplikacja mobilna banku jest niewątpliwie kolejnym dużym krokiem w drodze do ery bankowości mobilnej (dla przypomnienia: teraz mamy erę bankowości internetowej ;-)).

Dotychczas aplikacje mobilne banków oferowały tylko część usług bankowych, takich jak sprawdzanie salda, dokonanie przelewu, czy sprawdzenie historii transakcji. Z czasem liczba funkcjonalności dostępnych z poziomu aplikacji na smartfony oraz tablety rozrosła się. Dzisiaj mamy już możliwość zakładania lokat przez telefon, kupowania biletów komunikacji miejskiej, czy pobierania pieniędzy z bankomatu dzięki łączności telefonu z maszyną.
Tymczasem Meritum Bank poszedł na całość i nie ograniczając się w środkach - stworzył rozwiązanie kompletne - cały bank w telefonie. Jest to aktualnie jedyna aplikacja na rynku w Polsce, która umożliwia założenie konta osobistego lub rachunku firmowego wyłącznie za pośrednictwem smartfona. A do wyboru będziemy mieli trzy kanały potwierdzenia złożenia wniosku o konto, mianowicie: przelew, kurier, placówka banku.

Dla kogo?
Aplikacja jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm, jeśli tylko korzystają ze smartfonów z systemem operacyjnym Android od wersji 2.3 i wzwyż lub iOS od wersji 5 i wzwyż. Pobierzecie ją standardowo w odpowiednich sklepach, czyli Google Play oraz App Store.
Jeśli zamierzacie rozpocząć swoją przygodę z Meritum Bankiem począwszy od aplikacji mobilnej nie oznacza to oczywiście, że do bankowości internetowej, oddziałów czy infolinii nie będziecie mieli już dostępu. Bynajmniej.

Wrażenia z testu aplikacji
Redakcja portalu OtwieramKonto przetestowała aplikację mobilną Meritum Banku. Nie jesteśmy ekspertami jak chłopaki z Antyweb.pl, dlatego opinię przedstawimy jako przeciętny zjadacz chleba.

Mini-recenzja:
Pierwsze odpalenie aplikacji trwało dość długo, bo ponad minutę. Zaznaczmy przy tym, że CPU telefonu nie było obciążone, nie były włączone inne aplikacje w tle. Zegar procesora 800MHz, system operacyjny Android. Wynikło to pewnie przez konfigurację oprogramowania, bo kolejne ładowania aplikacji były już znacznie szybsze. Czas, jaki potrzeba do startu programu porównaliśmy z konkuretnem Meritum Banku, Alior Sync - był bardzo zbliżony.

Na duży plus zasługuje przemyślana funkcja "Chcę zastrzec kartę", która jest pokazana jeszcze przed logowaniem do słowniksystemu transakcyjnego. Nie wymaga łącza z Internetem, za to od razu połączy nas z infolinią banku w celu słownikzastrzeżenia karty, nawet jeśli nie znamy numeru - zrobi się "samo".
Wraz z pierwszym logowaniem jesteśmy proszeni o podanie pełnego identyfikatora klienta i hasła. Kolejne logowania odbywają się już za pomocą PIN-u, który nadajemy wraz z pierwszą eksploracją programu. Warto też dodać, że wyłączenie ekranu smartfona skutkuje wylogowaniem z aplikacji. Możemy być zatem spokojni o sytuację, w której odłożymy gdzieś telefon z zalogowanym systemem transakcyjnym, po czym znajdzie go ktoś inny za parę chwil i zacznie buszować nam po koncie.
Gorzej jeśli odłożymy telefon z włączonym ekranem, a timer naszego wygaszacza ekranu będzie ustawiony na kilkanaście minut. Chociaż i tutaj powinno być autowylogowanie z sesji, która trwa za długo. (W bankowości internetowej Meritum jest to 15 minut, a w mobilnej? Ktoś wie?).

Sam interfejs jest bardzo przyjazny użytkownikowi, intuicyjny, z dużymi przyciskami - tak miało być i tak jest. Wygląda to schludnie, brak tutaj przepychu. Nam zdecydowanie aplikacja przypadła do gustu.
Koniec mini-recenzji.


Pulpit startowy (ten od razu po zalogowaniu) ukazuje nam przyciski do najczęściej używanych funkcji, czyli dostępnych środków (saldo rachunku), historii transakcji, wykonania przelewu, doładowania telefonu. Do tego nowości w postaci funkcji FotoPrzelew oraz Zapłać Mi. Jest też Geolokalizacja Transakcji, ale ta znalazła się już głębiej w aplikacji. Bank zapowiada, że dodatkowe udogodnienia, takie jak komendy głosowe zostaną wprowadzone w najbliższych tygodniach. Czekamy z niecierpliwością.

Oprócz wymienionych wyżej dogodności dużą zaletą Meritum Banku Mobilnego jest to, że pracuje również w trybie offline, czyli w momentach braku dostępu do sieci. W takiej chwili dostajemy powiadomienie o braku dostępu do Internetu, jednak aplikacja działa dalej. Oznacza to, że bez problemu zajrzymy w historię transakcji, saldo rachunku, bowiem program pokazuje nam dane od czasu ostatniej synchronizacji online.


Bank zapowiada dalszy rozwój aplikacji. Wspomniane wcześniej komendy głosowe, realizację przelewów przez Facebooka oraz przelew środków bez znajomości rachunku odbiorcy na numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Zobaczymy także powiadomienia typu PUSH.
Dla tych, którzy wytrwali do końca tekstu - prezent. Meritum Bank Mobilny w akcji: