Pierwsza bankowość w chmurze, od Idea Bank

Idea Bank bankuje jako pierwsza w chmurze

Idea Cloud
Źródło: Facebook Idea Bank 

Stało się. Idea Bank jako pierwszy bank w Polsce będzie pracował w chmurze obliczeniowej. Będzie się lało z tej chmury, bo oto Idea Bank na naszych oczach wprowadza nowy standard do bankowości w Polsce. Idea Cloud, bo tak nazywa się nasza, zastrzeżona już w urzędzie patentowym, chmurka. Co to oznacza? Jakie korzyści przyniesie klientom? Już tłumaczymy.

 

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) prosto tłumacząc polega na przekazaniu z przedsiębiorstwa X niektórych systemów IT do zewnętrznego operatora (chmurka może też działać wewnętrznie).

Na przykładzie, abyśmy wszyscy dobrze zrozumieli, o co chodzi: usługa w rozumieniu chmury obliczeniowej  to przykładowo możliwość tworzenia, edycji, składowania i udostępniania dokumentów z popularnego pakietu Office. Aby stworzyć arkusz kalkulacyjny Excela konsument chmury nie musi posiadać licencji na oprogramowanie (zakupem tejże zajmuje się dostawca usług chmury). Użytkownik chmury korzysta z oprogramowania całkowicie legalnie płacąc jedynie za możliwość wykorzystywania wybranych funkcji dostępnych w chmurze.

Fizycznie chmura obliczeniowa to nic innego, jak wydajne serwery umieszczone w profesjonalnych centrach przetwarzania danych, wyposażone w odpowiednie oprogramowanie oraz ultra-szybkie i niezawodne łącze Internetowe. Dodajmy do tego, że chmury takie mają co najmniej kilka niezależnych od siebie źródeł zasilania, korzystają z różnych dostawców telekomunikacyjnych, są pod stałym nadzorem, bezpieczne od kradzieży, pożaru i tak dalej i tak dalej - no, żyć nie umierać.

Co Idea Cloud oznacza dla realiów bankowych?

Wykorzystanie chmury obliczeniowej daje niebagatelne możliwości dla rozwoju systemów bankowych. Podstawowe korzyści to mniejszy czas potrzebny na wprowadzenie nowego produktu na rynek, większa elastyczność działu IT we wspieraniu strategii biznesowych, czy możliwość szybszej reakcji na działania konkurencji.
"Z badania przeprowadzonego w 2011 na zlecenie Komisji Europejskiej przez IDC wśród firm, które korzystają z chmury obliczeniowej, wynika, że oszczędności z tym związane wyniosły średnio 10-20% kosztów IT." - źródło. Dla banku będzie taniej, a czy dla klientów też?

Cloud computing ze względu na swoją specyfikę pomoże też uniknąć wielu awarii systemów bankowych. Kevin Spacey z Banku Zachodniego WBK na pewno nie pogardziłby takim rozwiązaniem. Może wtedy BZ WBK przestałoby przodować w rankingach na najbardziej awaryjny bank, a i klienci nie wylewaliby fali niezadowolenia gdzie tylko się da, że "znowu nie działa". Kevinowi radzimy przemyśleć tę ofertę!

A jak Idea Bank zdoła wykorzystać chmurkę? Do końca nie wiadomo, bo prezes banku nie ujawnił do tej pory zbyt wiele. W chmurce obliczeniowej ma znaleźć się cała platforma do zarządzania firmą, usługi księgowe, finansowe, rozliczenia z kontrahentami oraz możliwość przechowywania wrażliwych danych.

Więcej informacji na pewno dowiemy się z konferencji prasowej Idea Bank, która ma odbyć się 4 marca bieżącego roku o godzinie 10:00 w miejscu Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych w Warszawie przy ulicy Koszykowej 75.

Aktualizacja 7 marca 2014

Niżej znajdziecie film, który przedstawia cały pomysł Idea Cloud: