Od lutego 2015 r. drożej w BZ WBK

Bank Zachodni WBK poinformował o zmianach w swoich tabelach opłat i prowizji, które wejdą w życie w lutym 2015 r. Zmiany to głównie podwyżki kosztów utrzymania kont oraz wprowadzenie nowych opłat, np. opłaty miesięcznej za słownikkartę debetową dołączoną do Konta Godnego Polecenia.

 logo-bank-zachodni-wbk

Logo Banku Zachodniego WBK

 

 

Od pierwszego lutego 2015 r. karty MasterCard Omni oraz MasterCard Payback Omni, wydawane do Konta Godnego Polecenia, będą kosztowały 7 złotych miesięcznie. Opłata ta jest stała, nie może zostać obniżona. Tym samym Konto Godne Polecenia przestanie być bezwarunkowo darmowym. Na osłodę: w przypadku tych dwóch kart, Bank Zachodni WBK zrezygnuje z pobierania opłat za wypłaty z obcych bankomatów na terenie kraju.

 

Posiadacze kart: Mastercard Payback, Visa Electron Aktywni 50+ oraz Visa Electron <30, aby zredukować 5 złotych opłaty na 1 złoty będą musieli od lutego dokonywać nie jedną transakcję kartą, a pięć.

 

Po kieszeni dostaną byli klienci Kredyt Banku (przejętego przez BZ WBK w 2012 r.), którzy korzystają jeszcze ze starych pakietów kont. „Ekstrakonta Profil” podrożeją: pakiet Spokojny będzie kosztował 15 zł (podwyżka o 3 zł), pakiet Aktywny 26 zł (podwyżka o 6 zł), a pakiet Ambitny 36 zł (podwyżka o 6 zł). Za prowadzenie Ekstrakonta S Bank podwyższy opłatę z 7,99 zł do 10 zł miesięcznie.

 

Osoby korzystające z rachunku Avocado od lutego zapłacą 7 złotych za prowadzenie konta, niezależnie od tego, ile pieniążków przyniosą do Banku. Aktualnie „Avocado” jest bezpłatne, o ile Bank odnotuje miesięczny wpływ na co najmniej 1000 zł, w innym przypadku opłata to 3 zł. Do tego wzrośnie opłata warunkowa za kartę debetową dołączaną do rachunku. Obecnie opłata wynosi 3 zł, jeśli klient nie wyda za pomocą karty w miesiącu przynajmniej 500 zł. Od lutego będzie to 5 zł.

 

Bank Zachodni WBK zdecydował się również na podwyższenie opłat za kolejne wypłaty z kont oszczędnościowych. Obniży również ich oprocentowanie.

 

Podwyżki w BZ WBK „są efektem dostosowania do obecnych warunków rynkowych”. Banki zarabiają coraz mniej przez obniżkę słownikinterchange fee oraz spadające stopy procentowe. Można zatem domyślać się, że właśnie przez te dwa czynniki Bank zdecydował się na niekorzystną dla klientów zmianę cennika.

 

    Otlewski-portret-miniŁukasz Otlewski, 26 listopada 2014

Komentarze   

karol
karol 2014-11-27 10:54
A do której grupy kart kwalifikuje się karta debetowa MasterCard Debit? Trochę żałuję że pojawiła się ta opłata bo do tej pory byłem zadowolony z konta Godne Polecenia ze względu na szereg bezpłatnych opcji od prowadzenia, przez przelewy po wypłaty z bankomatów. A 7zł za kartę miesięcznie to już nie tak mało, dobrze jak by dało się zbić tą opłatę np. dokonując kilka transakcji bezgotówkowych w miesiącu.
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2014-11-27 14:50
Cześć Karol,
nie bardzo rozumiem, o co dokładnie pytasz. Jeśli masz Konto Godne Polecenia to możesz mieć albo kartę MasterCard Omni albo MasterCard Payback Omni. Obie te karty od lutego 2015 r. będą kosztowały 7 zł miesięcznie.

Bank Zachodni WBK proponuje zamianę karty Omni na Visa Sol, wtedy przy rozliczeniu 5. transakcji miesięcznie karta będzie bezpłatna. Niestety, darmowe wypłaty z bankomatów, dla karty Visa Sol, to tylko te z sieci BZWBK24.
Jeśli masz kartę Payback Omni to możesz ją wymienić na MasterCard Payback. Tylko, że tutaj przy dokonaniu 5. transakcji (i rozliczeniu ich) w miesiącu, opłata wynosi 1 złoty. Darmowe bankomaty to tylko te z sieci BZWBK24.

Dla mnie osobiście to żadne alternatywy, dlatego w styczniu pożegnam się z kartą debetową od zielonego banku. A szkoda.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Otlewski
Cytuj | Zgłoś
karol
karol 2014-11-28 11:02
No to chyba będę musiał faktycznie zamienić na kartę Visa Sol bo te 5 transakcji kartą w miesiącu wykonam, z 3-4 razy płacę kartą za samo paliwo. A co o wypłat z bankomatów to do tej pory ani tak starałem się wypłacać gotówkę z bankomatów bz wbk więc ta zmiana będzie dla mnie chyba lepsza niż płacenie 7 zł za kartę.
Cytuj | Zgłoś
Ewa
Ewa 2014-12-04 17:32
Konto zlikwiduję jeszcze w tym roku, szkoda chciałam mieć awaryjne, na wszelki wypadek :)
Docelowo korzystam z Inteligo i jest ok.
Cytuj | Zgłoś
(usunięte)
(usunięte) 2015-01-06 10:49
I tak jest drogo... konto zlikwidowałem 3 miesiące temu i wcale nie żałuję . Najpierw zapewniają, że wszystko za 0zł, a jak przychodzi co do czego to sobie pobierali opłaty sami...
Cytuj | Zgłoś
Paweł Pawelski
Paweł Pawelski 2015-01-07 22:50
Jeszcze jedno. Wprowadzili 1.50 zł opłaty za "cash back" ;) Wcześniej było darmowe.
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2015-01-08 00:37
Zgadza się. Mowa o usłudze cash back.

Paweł, dziękuję za dopowiedzenie.

Najlepsi Czytelnicy. :) Pozdrawiam!
Cytuj | Zgłoś
rand
rand 2015-01-30 20:37
Mam pytanie – chciałem zgłosić sprzeciw do proponowanych zmian rozmawiając z konsultantem (chat). Konsultant nie przyjął mojego zgłoszenia informując, że sprzeciw można wyrazić tylko w oddziale banku. Nie zaproponował żadnej innej formy (telefon, fax, mail). W informacji o zmianie TOIP nie było o tym wzmianki, wizyty w oddziale wymagało jedynie wypowiedzenie rachunków, forma wyrażenia sprzeciwu nie była sprecyzowana.
Przebywam aktualnie za granicą, nie mam możliwości odwiedzenia placówki.
Jak to jest z tymi sprzeciwami, faktycznie trzeba je składać osobiście?
Chodzi o zapomniane konta walutowe, zorientowałem się zbyt późno (dziś) więc pewnie grzecznie przeleję po 20 CHF/EUR/GBP/USD zamiast składać kolejne reklamacje i czekać na rezultat…
Chociaż jakaś skarga do KNF gdy już będę w Polsce pewnie nie zaszkodzi…
Cytuj | Zgłoś
Łukasz Otlewski
Łukasz Otlewski 2015-01-30 22:26
Cytuję rand:
Jak to jest z tymi sprzeciwami, faktycznie trzeba je składać osobiście?

A gdzie tam... ;-)

Rand, sugeruję napisanie listu poleconego do centrali BZ WBK (adres znajdziesz np. tutaj) z wiadomością dla Banku, że w związku z proponowanymi zmianami wypowiadasz umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Tylko, że wyrazić sprzeciw możesz do dnia poprzedzającego dzień wprowadzenia zmian, zatem list musiałbyś wysłać koniecznie jutro, tj. 31.01.2015 r. Trochę wyścig z czasem. :-)

Konta walutowe powinny być zamknięte przez Bank w dniu doręczenia listu.

Powodzenia!
Cytuj | Zgłoś
BCN
BCN 2015-03-06 20:04
Konto godne polecenia już nie jest kontem godnym polecenia. Proponuję zakończyć korzystanie z usług bzwbk co dzisiaj uczyniłem. Aha, podczas zamykania konta trzeba się przygotować na opłatę (nie wiadomo wg jakich zasad naliczaną) za zamknięcie karty ;-)
Cytuj | Zgłoś