BZ WBK planuje zmianę marki na Santander Bank

Prezes Banku Zachodniego WBK, Mateusz Morawiecki, zapowiedział słownikrebranding obecnej marki banku. BZ WBK należy do grupy Santander Banku i to właśnie tą marką zostanie [prawdopodobnie] zastąpiony Bank Zachodni WBK.

 

Prawdopodobnie bowiem Komisja Nadzoru Finansowego czeka na wyjaśnienia w tej sprawie. W komunikacie Urzędu dowiadujemy się, że większościowy akcjonariusz banku zobowiązał się konsultować wszelkie chęci zmiany nazwy tudzież marki banku. Konsultacji, jak do tej pory jednak nie było.


Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest aktualnie Banco Santander S.A., ten sam który został dodany do logotypu Banku Zachodniego WBK na początku listopada 2013 roku.

Dla przypomnienia, tak wygląda obecny logotyp banku:

bzwbk-logo 

 


A tak może wyglądać nowy logotyp, zgodny z głównym hiszpańskim akcjonariuszem BZ WBK:

Santander-logo


Dziesiątki milionów wydane na marketing, na znanych aktorów, na wysokobudżetowe reklamy... Zieleń miała kojarzyć się właśnie z nimi. Cel został osiągnięty, bo mówiąc „zielony bank” na myśl przychodzi BZ WBK. A teraz? To wszystko pójdzie najpewniej na marne. Wszystko wskazuje na to, że z żywych zielonych barw w wyniku rebrandingu bank zmieni kolory na krwistoczerwone.
Rozpoznawalność banku będzie trzeba budować na nowo.


Co więcej, według zapowiedzi zmianie ulegnie również nazwa. Bank zapowiada, że przemiana będzie stopniowa. Tak, aby dać klientom wystarczającą ilość czasu na zapoznanie się z nową marką, a więc wyglądem i nazwą. W praktyce jednak skuteczne dotarcie z informacją do wszystkich jest niemożliwe. Wielu klientów będzie zdezorientowanych.


Zmiany dotyczące ściśle klientów

Jeśli Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zgodzi się na zmianę marki przez BZ WBK, będzie to operacja niemal identyczna jak w przypadku zmiany Alior Sync w T-Mobile Usługi Bankowe. Oznacza to tyle, że oprócz metamorfozy wizerunkowej banku dla klientów nie ma to żadnego znaczenia.


Rebranding nie powoduje konieczności aneksowania umów. Zmieni się jedynie logo drukowane na dokumentach i szata graficzna strony internetowej oraz słowniksystemu transakcyjnego banku.


Bank Zachodni WBK - bank uniwersalny, trzeci największy bank działający w Polsce pod względem wartości aktywów oraz trzeci pod względem liczby placówek. Narodzony w wyniku połączenia w 2001 r. Banku Zachodniego S.A. i Wielkopolskiego Banku Kredytowego S.A. Aktualnym prezesem banku jest Mateusz Morawiecki.