Konto Wyższej Jakości w Alior Banku, gwarancja 5 lat bez żadnych opłat

Konto Wyższej JakościKonto osobiste za stuprocentowe „0” z gwarancją niezmienności warunków przez co najmniej 5 lat. Odważna decyzja banku, czy mądrze skalkulowana oferta?


Alior Bank niewątpliwie potrafi zaskoczyć, tak też było i tym razem. Kilka dni temu oferta banku została wzbogacona o Konto Wyższej Jakości. Tak prezentuje się spot reklamujący nowe konto osobiste Alior Banku:


Na czym polega zaskoczenie w przypadku Konta Wyższej Jakości? Wygląda na to, że w historii bankowości w Polsce takiej oferty jeszcze nie było.


Alior Bank zobowiązał się zagwarantować, że opłaty w przypadku nowego konta pozostaną niezmienne przez co najmniej pięć kolejnych lat od chwili podpisania umowy o słownikROR lub zmiany typu obecnego konta klienta na Konto Wyższej Jakości. Opłat natomiast nie ma - w tabeli opłat i prowizji przy Koncie Wyższej Jakości widnieją same zera.


Kiedy mowa o bezwarunkowo bezpłatnym koncie, na myśl przychodzą nam głównie dwie „podstawowe” opłaty, czyli koszty: prowadzenia konta oraz użytkowania karty debetowej. Jeśli w tych rubrykach w słownikTOiP widać 0 zł, do tej pory mogliśmy pochwalić się „bezwarunkowo bezpłatny kontem”, nawet jeśli za inne czynności bank pobierał już prowizje.

Słowa te wymagają chyba ponownego zdefiniowania, bo tak oto Alior Bank ustanawia „zero totalne”. Konto Wyższej Jakości przebija jakąkolwiek ofertę bankowości prywatnej, przynajmniej pod względem cen za podstawowe usługi bankowe określone w TOiP.


Oferta niewątpliwie jest godna uwagi, bo nie ma chyba bardziej komfortowej sytuacji, niż ta kiedy każda usługa oferowana dla nas przez bank jest bezpłatna. W chwili gdy nasi znajomi gonią za bankami, które co rusz zmieniają tabele opłat i prowizji - my możemy usiąść wygodnie w fotelu i uśmiechnąć się do nich.


Gdzie jest haczyk?

cytatAby w pełni korzystać ze wszystkich zalet Konta Wyższej Jakości wystarczy co miesiąc otrzymywać na nie jednorazowy wpływ z innego banku, lub z rachunku firmowego prowadzonego w Alior Banku w wysokości co najmniej 2500 zł lub wykonać transakcje bezgotówkowe kartą wydaną do konta na łączną kwotę min. 700 zł. W przypadku Klientów, którzy nie spełnią jednego z powyższych warunków, miesięczna opłata z tytułu prowadzenia konta wyniesie 12 zł.


Wymogi nie są wygórowane, jeśli spojrzeć na listę korzyści. 

  • Darmowe przelewy bankowe, krajowe i europejskie - przez Internet, telefon, w placówce (również te przelewy realizowane w trybie ekspresowym).
  • Darmowe zlecenia stałe, polecenia zapłaty, wpłaty i wypłaty gotówkowe w placówkach, a także we wpłatomach.
  • Na koniec zupełnie bezpłatne karty debetowe oraz wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą.

Oraz wiele, wiele więcej.

 

Istotnie, Alior Bank gwarantuje nam zachowanie warunków oferty Konta Wyższej Jakości przez co najmniej 5 lat bez opłat. A czy zagwarantuje również, że za miesiąc czy rok nie zmieni wymogów dot. zwolnienia z opłaty 12 złotych? Tak by przykładowo wymagany co miesięczny wpływ za chwilę nie wynosił 6 000 zł, a płatność kartą 1 200 zł? Co w przypadku, kiedy bank złamie jednak obietnicę? Klient będzie mógł domagać się rekompensaty?

 

A' propos nowego konta osobistego pozostało zatem parę pytań, na które warto by bank odpowiedział. Tak samo, czy gwarancja na niezmienność cen będzie zapisana na umowie, czy klient ma wierzyć bankowi na słowo?

O promocji jest napisane bardzo oględnie, a zapis w tabeli opłat mówiący o pięcioletniej gwarancji niezmienności opłat można interpretować na wiele sposobów.


Spełnianie warunków uprawniających do korzystania z zalet konta, jak i zwolnienie z opłaty 12 zł daje gwarancję stałego „zera totalnego”. A co w przypadku, kiedy raz kryterium darmowości nie zostanie zrealizowane? Klient traci rękojmię?


Dla osób, które chciałyby przejść ze swojego dotychczasowego konta w Alior Banku na Konto Wyższej Jakości, bank przygotował niemiłą „niespodziankę”. Taka zmiana typu konta została wyceniona na 100 zł, czyniąc Alior Bank chyba liderem w wysokości opłaty za tego typu operację.

Bank alternatywnie proponuje zamknięcie „starego” rachunku i otwarcie nowego, wtedy będzie bezpłatnie. Niestety, takie wyjście spowoduje zmianę naszego numeru rachunku bankowego, utratę zdefiniowanych zleceń stałych oraz poleceń zapłaty.


Aktualizacja 02.06.2014  Według informacji uzyskanych w oddziale Alior Banku, gwarancja niezmienności opłat jest zapisana na umowie ramowej. Niespełnienie warunków redukujących opłatę 12 złotych nie powoduje utraty gwarancji „zera totalnego” w kolejnym miesiącu.